Nový kabát pro školní jídelnu

20.09.2017

Když se naskytne příležitost změnit interiér, jsem toho velkým fanouškem. Neb jak praví taoističtí mistři, změna je lepší než-li stagnace!

Interiér školní jídelny byl pro mne velkou výzvou. Ve stávající podobě fungoval bezmála 20 let. Což je obdivuhodné. Dosáhnou současné materiály takové životnosti? Dokážu si prosadit stavební úpravy? Podaří se dostat do prostoru vzdušnost a hravost? Projdou mi u klienta kulaté stoly?Nezblázním se ze všech možných regulí, omyvatelnosti a předpisů o bezpečnosti či hygieně, kterým takový prostor podléhá? Jsou děti opravdu nezbedové, kteří všechno zničí? Není to o tom, jak se do lesa volá? Formuje prostředí, ve kterém se nacházíme naše povědomí o kráse, umění a designu? Jíme očima? Zaslouží si děti víc? Určitě ano. Jsou totiž naší budoucností a na tu je třeba myslet.

Hlavním cílem bylo - nové židle, nové stoly a uvidíme na co všechno z rozpočtu ještě dosáhneme. Záměrem bylo splnit přání klienta a odhadnout jeho preference a nároky, nezapomenout na děti, zaměstnance a selský rozum. Můj moudrý učitel feng shui Pavel Plzák (Aqua Ventus Academy) říká: "Když klient o feng shui nestojí, nebudeme mu ho nutit." A tak se školní jídelna zatím obešla bez feng shui. Přesto doufám, že hra elementů, barev a života, prostor oživila a naplnila tou nejlepší možnou energií. Že dětem v jídelně bude více chutnat, zaměstnancům lépe pracovat a jídelna ponese dobré jméno.

Spolupracovali jsme s plzeňskou firmou Arbyd, neobešli jsme se bez Ikea, DIY vychytávek a Janičky malířky. Žasneme nad krásou tapety od Arne Jacobsena z Designville, milujeme obří omalovánky od firmy OMY, kterých jsme koupili hned vícero na výměnu. Znovu jsme se přesvědčili, jak důležitá je hra osvětlení a poučili se o významu výzdoby.

Pianko najdeme v dekoracích evokující líné prázdniny na venkově, dále v bylinkové vertikální zahrádce na sloupech, která už teď krásně voní. Pianko probouzí i velké, celkem masivní stoly, které vybízejí k dlouhým rozhovorům. Pianko jsou všechny přírodní dekory, které nás lákají na odpolední procházku na čerstvém vzduchu.

Filosofií této jídelny je slow food a pyšní se titulem Dream canteen - tedy Jídelna snů. Pevně věřím, že nový interiér všem otevře obzory a bude místem k tvorbě dalších snů. Protože nad dobrým jídlem a v příjemném prostředí přece vznikají ty nejlepší nápady!


Odkazy: www.jidelna-bory.cz, www.jasja.cz, www.arbyd.cz, www.designville.cz, www.zoot.cz, www.ikea.cz