Gesäuse, zapomenutý kraj

04.09.2017

Rakousko, země zaslíbená. Už roky objevuji krásy našich sousedů a každé léto mne to sem táhne za čerstvým vzduchem, parádními procházkami, úchvatnými výhledy a skvělou atmosférou. Zdejší umění pohostinnosti, by tady mohli i vyučovat. 

Nebyla tu ani noha

Kouzlo Rakouska si vychutnáte tehdy, budete-li na to mít klid. Mnohdy se to nepovede a ocitnete se ve šlapanici směrem k vrcholu, v hospodě narvané k prasknutí, vyvalení nad Kartoffelsuppe. Pokud na cestách vítáte pocit svobody a samoty, věřte, nevěřte, ještě stále existují místa, kde si i v plné sezóně užíváte výletu skoro sami!

Gesäuse je třetím největším národním parkem v Rakousku. Táhne se údolím řeky Enns mezi městy Admont a Hieflau. Nejvyšší horou je Hochtor, dosahující 2.370m. Nejnižší oblast má 490m, a tak si skutečně užijete pocit přítomnosti vysokých hor, přestože jste nijak nestoupali. Enns je smaragdová, osvěžující a oblázků plná. Najdete zde i malé písčité pláže a když si k nim proklestíte cestu, můžete tu strávit klidně celý den úplně o samotě. Meditací, ošplouchnutím v řece, tu tam zdravící vodáky na raftech, civějící na krásu soutěsky a strmých skal, kterými jste obklopeni.

Na své si zde přijdou nejen povaleči, turisté a sportovci ale i kulturního milci. V městečku Admont můžete objevovat dechberoucí knihovnu, jež ukrývá 70.000 svazků a je považována za osmý div světa. Rodiny s dětmi uvítají interaktivní a edukativní Weidendom, kde ochutnáte od rybízu po med. Ztratíte se v labyrintu, hezky se lesem projdete i s dětmi, pohoupáte se v pohodlném křesílku a zdejší Vrbový dóm vám pak poskytne příjemný úkryt. Zkrátka spousta zábavy pro malé i velké. Vstup pochopitelně zdarma, a to včetně záchodů :-)

Tak co, už víte, kdy se tam vydáte? Já rozhodně brzy . . .


rakouský oddech . . .