Hygge - recept na štěstí?

30.11.2017

Hygge neboli hju:ga je fenomén, na který se chci dívat pozitivně. Neboť je-li za tím pouhá podpora dánského turismu, prodeje svíček a plédů, horkých nápojů a dortíků konkrétních značek, jedná se o bohapustý, za to perfektní marketingový tah, na který jsem naletěla :-)

Ať je to jak chce, chci vidět ve všem to nejlepší a vybírám z hygge pro vás to nejzajímavější a nejpřínosnější!

Dánové jsou podle mnohých studií nejšťastnějším národem na světě. Vzhledem k dlouhé zimě a nevlídnému podnebí je nejeden překvapen. Obvykle si přece štěstí spojujeme se slunečními paprsky. Dánský recept na štěstí je hygge. Jedná se o slovo, které se špatně z dánštiny překládá, neboť si pod ním představuje každý trochu něco jiného. To, na čem se všichni shodnou, je pocit, který zaplní vaše srdce, když je něco hygge. Je jím pocit bezpečí a užívání si pospolitosti, chvíle pohody a útulna. Filozoficky je blízko k tématu: žít v přítomném okamžiku. 

Občas si říkám, že by se naše praprabáby hodně zasmály nad tím, jak jsme všechno zapomněli a musíme se to znova učit. Pod kolotočem všeho stresu musíme mít návody na štěstí. Jenže, co když to funguje? Za poslední rok vyšlo v Čechách na téma hygge několik titulů. Hygge - Tajemství spokojeného života od Louisy Thomsen Britsové a Hygge - Prostě šťastný způsob života od Meika Wikinga přistály v mojí knihovně. Obě knihy jsou o tomtéž, a přesto je každá jiná. Jsem ráda, že je mám obě, neboť se skvěle doplňují. Ta od Meika má navíc malého průvodce po Kodani. 

Co si z hygge vzít? 

- zútulňujte a vytvářejte si svůj přístav klidu (teplo, světlo, svíčky, pléd, útulno a pohodlí)

- nebuďte sami a žijte pro ostatní (založte klub přátel dobrého jídla, nebo komunitní zahradničení u vás před domem) 

- nešiďte se v jídle, užívejte si dortíku či pečínky bez výčitek

- vychutnávejte si horké nápoje, ano i horkou čokoládu a spousty spousty dobré kávy

- vyznávejte jednoduchost a užívejte si kouzlo přítomného okamžiku (nebo-li mít méně a užít si více, radujte se z maličkostí)

- když oslavu, tak se vší parádou! (nebraňte se sešlostem a setkáním, pěstujte si svoje rituály a zvyky)


A nezapomeňte: 

"Jak trávíme své dny, znamená samozřejmě, jak trávíme své životy." Annie Dillardová