Kouzlo meditace

16.11.2017

Umět ztišit svoji mysl, je mnohdy převeliký úkol. Lítáme od jedné věci k druhé, spěcháme, nestíháme a nemyslíme jasně. Je vám to povědomé? Občas to tak máme všichni, ale když začne těchto situací povážlivě přibývat, je čas něco změnit. 

Meditace je způsob, jak se proti takovým situacím obrnit. Je to prevence před neblahými účinky stresu na naše tělo i mysl. Meditace je pro mne lékem na roztržitost, chmury i únavu. Pokud jste s meditací ještě nezačali a nevíte jak na to, je to jednoduché. 

- najdeme si klidné a tiché místo

- pohodlně se usadíme ideálně s rovnými zády (pokud nezvládnu sedět rovně, sednu si ke zdi)

- uvolníme ramena od uší, bradu necháme mířit na hrudník, necháme ztěžknout kolena i kyčle

- zavřeme oči

- pozorujeme, jak jsme uzemněni, pak pozorujeme svůj dech, pozorujeme, jak plynou naše        myšlenky, nijak je neovlivňujeme, nijak je nerozvíjíme a počkáme si, až se jejich tok trochu utiší,      a pokud je to takřka nemožné, tak prostě jen vnímám svůj dech, to, jak nadechuji a jak vydechuji

- nic víc, nic míň 

- návrat zpět do reality by měl být postupný, jemný a pomalý ( třeba skrze rozhýbání konečků prstů)

- pokud zvládnu 5 minut, bude to prima, 10 minut bude fantastických :-)

- pokud si takto usednu obden, bude to skvělé, pokud to zvládnu každý den, začnou se dít věci!

Meditace a její účinky nejsou věcí neznámou. Existuje již mnoho studií, které potvrzují její pozitivní vliv na naše zdraví. Lidé, kteří pravidelně meditují mají nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění, mají lepší imunitu, ustanou jim potíže s nespavostí, srovnává se jim hormonální systém, zklidňuje se nervová soustava... výčet pozitiv by mohl být nekonečný. 

To, co na meditaci přitahuje mě, je rychlý nástup účinku. Vždy když skončím, připadá mi, jako by mi někdo vyčistil hlavu. Ta je totiž najednou lehčí. Palčivé myšlenky, už přestávají poutat moji pozornost. Seznam úkolů a práce již není nekonečný. Získávám nadhled a sílu. Poodstoupím a mám pocit, že vidím jasněji. 

Jedno negativum to ale má ...  že se na tom stanete závislí :-) 


Fotografie: PINTEREST