Obývací pokoj - čas návratů

19.09.2019

"Rok nezačíná v lednu. Každý Francouz to ví. Jenom divní angloameričani si myslí, že začíná po Vánocích. Rok totiž začíná první pondělí v září. Když se Pařížani vrátí do práce po měsíčních prázdninách a začnou zase pracovat až do podzimní dovolené." Stephen Clarke, A year in the merde (volný překlad).

Každý rok s tím souzním, září prostě září. Novotou a elánem se do něčeho pustit. Abychom ale měli té energie na nové věci dostatek, je fajn mít kde odpočívat. Proto většina domácností vlastní obývací pokoj nebo populárnější a vzdušnější kuchyň - jídelna - obývák.

Pojďme se dneska podívat na to, jak by to v obýváku mělo podle feng shui vypadat, a to skrze zábavnou Školu formy, která je nejstarší a myslím nejznámější metodou feng shui vůbec. 

Obývací pokoj je místem, kde se toho hodně děje. Mělo by se tady diskutovat, vyprávět si, válet se, poslouchat hudbu, slavit i číst. Aby se nám do toho vlastně vůbec chtělo, je důležité mít obývací pokoj tam, kde je trochu živo. Tedy pokud to mohu zvolit, umísťuji obývací pokoj blíž ke vchodovým dveřím, kde je takzvaně více jangu a více rušno :-)  Umístěná sedací souprava by měla mít za sebou pevnou zeď, tak, aby na nás při gaučingu nefoukalo z okna a někdo na nás nevybafnul. Pokud zeď není, je dobré volit sedačku s vyššími zády. Odměnou bude hezké poležení a zaplutí do polšťářů. Z hlavní sedačky bychom měli mít rozhled po místnosti a také na vstupní dveře, tedy v takzvané vládnoucí pozici. Ostatní sezení by mělo hlavní sedačku doplňovat a vytvářet tak optický kruh. Neboť v kruhu se povídá nejlépe. Aby nám bylo útulno, nebojte se experimentovat se světlem, svíčkami, polštáři a plédy. Na zem umísťujte hebký běhoun, který obývací prostor ještě více zútulní a ohraničí. Pokud nejde udělat všechno, zkuste udělat alespoň něco. Efekt by se měl rychle dostavit. 

Až pak po vyčerpávajícím dni zapálíte svíčky, uvaříte čaj, naladíte hudbu, hned bude veseleji! Budete mít prostor na relaxaci, vnímání sebe sama i svých potřeb. Dokonce budete mít chuť uspořádat setkání s přáteli a užít si tu pohodu společně. 

Nechť je září měsícem návratů, pohody a domova. 

Foto: Pinterest