Pianko na cestách: v Bratislavě

27.04.2018

Hlavní město Slovenska navštěvuju díky svému dědečkovi a babičce již od dětství. Mám to štěstí, že Bratislavu znám především z období, kdy je všechno zelené či rozkvetlé a sluncem provoněné. Tudíž je pro mne místem, kde se snoubí teplo, úroda i pohodové chvíle.

Tady pár tipů na pianko místa, která při návštěvě našich sousedů račte neminout :-)

1) Muzeum umění Danubiana

Danubiana nebo-li Daunubiana Maulensteen Art Museum hledejte přibližně 15 km od Bratislavy poblíž obce Čunovo. Bylo otevřeno v roce 2000 a od té doby představilo mnohá díla předních umělců slovenské i zahraniční umělecké scény. Zakladateli muzea jsou holandský podporovatel umění Gerard Maulenstten z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič. Danubiana je pastvou pro oči. Výstavy, které se zde pořádají, patří mezi ty nejprestižnější. Danubiana se rozkládá na hranicích Maďarska, Rakouska i Slovenska a je vsazena do břehu Dunaje tak, že se při prohlídce výstavy můžete kochat také nekonečnými výhledy na veletok. Přilehlý park pak nabízí pestrou podívanou v podobě soch či různorodé flory. Střecha muzea je průchozí a dostane vás výhledem na Bratislavu, Karpaty i řeku. Třešinkou na dortu je příjemná kavárna s venkovní terasou, Art shop s rozličnými suvenýry i kvalitní literaturou a dostupnost lodí přímo z Bratislavy.

2) Dunaj

Je obrovský a pokaždé na to zapomenu. Na šlapadla či pramici rovnou zapomeňte, tenhle veletok by vás odtáhl jako smítko. Podél jeho břehu však najdete spoustu příjemných míst, kde se osvěžit a zadívat se do všech odstínů modro- zelené. Oblíbená Eurovea s přilehlým nákupním centrem a téměř přímořskou promenádou je lákavá, ale moc klidu nenabídne. Na druhém břehu však najdete Sad Janka Král 'a, básníka, který zde v parku má i svou sochu. Park je rozlehlý a řadí se mezi ty nejstarší v Evropě. Jedinečné jsou pak plavby po Dunaji, které vám poskytnou výhledy na Bratislavský hrad i zapomenuté pláže. Na celodenní výlet se hodí plavba na nedaleký hrad Děvín. Zde si můžete vychutnat nejen historii, ale také pohled na Moravu vlévající se do Dunaje.


3) Malebné historické centrum

Historické centrum Bratislavy pro mne začíná vstupem skrze Michalskou bránu, která zde stojí už od nepaměti, tedy již od 14. století. Jejím průchodem se ocitnete ve spleti uliček se širokou nabídkou kaváren, restaurací či obchůdků. Celé centrum je pěší zónou, a tak si procházku můžete užít téměř nerušeně. Turistů tu bývá poměrně dost, raději s tím počítejte. Obejít celé centrum vám nezabere více než hodinu. Lákadly jsou Čumil, Napoleon a "ten s deštníkem". Bronzové sochy, se kterými se všichni tak rádi fotí. Oblíbenou kavárnou se mi staly: Urban Bistro v Michalské, Moods Bakery and Coffee - Dobrá Nálada na Korze a snídaňový Pan Cakes Suché Mýto.

4) Jóga v Yoga House

Objevila jsem prima studio, které nabízí lekce i přespolním bez nutnosti předplatného. Jedná se o Yoga House v Panenské ulici. Hledání vám usnadní fakt, že sídlí v Goethově institutu. Kvalitní lektoři, dostatek pomůcek i příjemné prostory zaručí fajn čas pro sebe.

5) Poutní místo Marianka

Marianka se nachází nedaleko Bratislavy a bývá považována za Lurdy Slovenska. Řadí se mezi nejstarší mariánské poutní místo na Slovensku. Nejdete zde sošku Panny Marie Tálenské a studánku, ze které vyvěrá léčivý pramen. Místo je opředeno legendami a zaujme i přírodní krásou listnatých stromů. Konají se zde pravidelné mše i poutě. Přesto je zde klid pro rozjímání.  

Už jste někdy byli v Bratislavě? Máte tam svá oblíbená místa? Podělte se s námi :-)


Mějte pohodové jarní výlety a načerpejte na nich sílu!