Ty hrozně potřebuješ les

12.04.2018

Kdysi dávno jsem si tuhle větu zapamatovala a s ráda jí používám. Pronesla ji ve filmu Společnice Tatiana Wilhelmová a měla pravdu. Všichni vlastně potřebujeme les. Nejen proto, že jsou to plíce planety, ale také proto, že pobyt v lese nám přináší blaho. Bylo tomu tak odjakživa. Les nás nabíjí, smyjeme v něm stres i smog prostředí, ve kterém žijeme. Znovu se napojíme na přírodu, kam patříme a odkud jsme vyšli. 

Když vidím spokojené děti z lesní školky, kam s radostí chodí i má malá dcerka, trochu jim závidím. Jsou v lese každý den, mnohdy i několik hodin. Mají silnou imunitu, statná těla a užívají si přítomnost jako nikdo jiný :-) 

Les a tichou procházku v něm vnímám jako lék. Nejsem sama. V Japonsku vymysleli tzv. "koupání v lese" nebo-li Shinrin-yoku. Tento termín poprvé použili v roce 1982 a dnes miliony Japonců tuto lesní terapii praktikují na desítkách tras. A před sto šedesáti lety Henry David Thoreau ve své knize Walden aneb Život v lesích předepisoval divočinu jako lék proti lidské nespokojenosti. (více v knize Lykke od Mike Wikinga

V českých lesích mimo houbařskou či letní sezónu často nepotkáte ani živáčka. Není to škoda? 

Až příště budete v lese, zkuste se zamyslet jak se cítíte. Když se zhluboka nadechnete a vydechnete, měly by vás naplnit pocity klidu, harmonie a míru. Buďte všímaví i vnímaví. Pozorujte svůj oblíbený les v průběhu ročních období. Pozorujte barvy, zvuky i vůně. Nespěchejte...Abyste načerpali dostatek síly, je potřeba si to vychutnat. Pokud byste chtěly jít trochu dál, můžete stromy poprosit o energii. 

Vyberte si velký a zdravý strom, nejlépe na jaře či v létě, kdy je plný síly. 

- vyzujte si boty a stoupněte si k němu nebo se k němu posaďte

- požádejte strom s úctou o malé množství přebytečné energie

- proneste slova díku např. děkuji ti za léčivou energii, kterou právě teď přijímám

- chcete-li, můžete se dotknout kmene

- zkuste se několikrát z hluboka nadechnout i vydechnout

- při každém nádechu si představujte, jak energie stromu proudí celým vaším tělem

- při každém výdechu nechte stres, napětí či bolest odcházet chodidly ven

- odpočiňte si pod stromem 

- až skončíte, poděkujte a všimněte si, co se změnilo

(celá meditace na Energii stromů v knize Jayme Barrett: Život podle Feng shui)


Les a pobyt v něm nám přináší sílu. Sáhněte si pro ni, kdykoliv budete potřebovat :-)


Zdroj fotek: Pinterest